Timesoft

Osobní stránky webkonzultanta

Používat při kódování Linux nebo Windows?

Docela často řeším nějakou nefunkčnost na jednom z operačních systémů. Buď něco nefunguje na jednom a na druhém funguje bezvadně, nebo opačně. Může front-endista, kodér, programátor s přesahem do html kódu používat čistě jen jeden operační systém?

Já tvrdím, že nemůže. Teda pokud to s prací myslí vážně a živí se tím. Jiné to je u běžného uživatele, který si sám upraví řekněme wordpress šablonu, nebo si kóduje vzhled svého blogu. Takový uživatel neřeší vzhledy na různých systémech. Možná něco zaslechl o responzivním webu, ale neřeší to. Nepotřebuje ve větší míře pracovat s databázemi. Nepotřebuje testovat. Neví nic o preprocessorech, atd. Zkrátka vystačí si s tím, co mu poskytuje jeho počítač a je úplně jedno zda s Linuxem, nebo Windows.

U profesionála je to však opačně. Nebo by aspoň mělo být. Svou kariéru jsem začínal na Windows systémech. Nesčetněkrát jsem se však pokoušel přejít na Linux, protože jsem měl problém např. s nastavením MySQL, použitím specializovaných nástrojů (v poslední době např. kompilace preprocessorů), atd., nesčetněkrát jsem zase utíkal zpět, protože jsem nedokázal na Linuxu testovat aplikace pod IE.

U Windows je největší problém v popisech problémů. Pokud se něco vyskytne, např. u instalace, pak se velmi velmi těžko hledá chyba. Všichni víme, jakými typy hlášek nás Microsoft zahrnuje. Dalším problémem je příkazová řádka. Pokud uživatel pracuje třeba s gitem, pak musí sáhnout po obrzličkách nebo klikátkách, které stejně nejsou nijak easy.

U Linuxu je problém s jinými vykreslovacími jádry prohlížečů – stránky vypadají drobně jinak, než v majoritním OS. Také absence IE je tristní. Stále je potřeba se ohlížet na předpotopní verzi 8. Nedávno jsem se díval na statistiky u svých projektů:

Chrome 36%
Firefox 29%
IE 19%
Opera 6%
Safari 5%
Android 3%
Ostatní blíží se 0

Po rozklíčování Internet Exploreru na jednotlivé verze:

IE11 44%
IE10 13%
IE9 12%
IE8 28%
IE7 2%
IE6 0,5%

Když bychom procenta převedli na čísla, pak při 1000 návštěvnících na stránky zavítá 190 uživatelů s IE, z toho skoro 60 s prohlížečem IE8, IE7 nebo IE6, což není zanedbatelné číslo. Navíc jsou zde např. úřady, které mají IE8 na většině počítačů a pak ty čísla jsou ještě horší. Z tohohle pohledu si kodér, prozatím nemůže dovolit IE8 odsouvat na vedlejší kolej, nemůže ho ignorovat.

Proč to však píšu? Tenhle článek beru jako úvod k dalšímu článku, kdy se chystám popsat to, k čemu jsem se za těch x let dobral. Článek bude kapku delší, proto drobný úvodník již dnes.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej prosím:

1 Comment

  1. O 6 a půl roku později…
    Platí to ještě? 🙂 Mám na mysli první část – Win i Linux, podíly prohlížečů se samozřejmě změnily.
    Díky, P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2024 Timesoft

Autor šablony Anders NorenNahoru ↑