Timesoft

Osobní stránky webkonzultanta

České v znaky v Google Fonts

V jednom svém (spíše rodinném) projektu jsem narazil na problém s fontem Great Vibes, který nabízí Google k použití na web stránkách. Podle ukázky by měl umět i české znaky. Bohužel, když jsem jej použil, „nějakým záhadným“ způsobem nefungoval. Ještě, že nečtu ty příručky. Pokud bych ji četl, problém bych vyřešil během několika málo minut.

Abyste jakýkoli font mohli implementovat, potřebujete link na font:
[sourcecode language=“html“][/sourcecode]

V linku změníte pouze název fontu. Následně font již můžete použít klasickým způsobem:
[sourcecode language=“css“]#title {
font-family: ‚Great Vibes‘, cursive;
font-size: 68px;
}[/sourcecode]

Takto zapsáno, to však fungovat nebude. Do linku je potřeba dodat kousek kódu:
[sourcecode language=“html“]amp;subset=latin-ext[/sourcecode]

Tj. celé:
[sourcecode language=“html“][/sourcecode]

A to je vše…

Líbil se vám článek? Sdílejte jej prosím:

19 Comments

 1. Přesně tohle jsem řešil a návod pomohl. Díky!

 2. Díky, moc, připravuji si nový web a nemohl jsem přijít na to proč mi české znaky nejdou. Konečně vyřešeno.

 3. Ufff, už jsem byl zoufalej… díky za článek!!!!

 4. Počeštil jsem webfont Lobster. Třeba se vám bude hodit 😉

  Jinak třeba u fontu Signika jsem měl problém s písmenem „ž“, přestože jsem měl zapnutou podporu rozšířené latinky a v samotném fontu ten znak je.

 5. Toto vůbec nemusíte řešit, to dělá Google automaticky – v druhém kroku jen zaškrtnete „latin-ext“ a ono už to správně vygeneruje kód 🙂

  • Radomír Panna

   5. 2. 2014 at 5.39

   To je sice pravda, ale tohle je spíše takové malé nakopnutí (i když to tak nevypadá) pro ty, co vezmou free šablonu z wordpressu a zjistí, že mají rozhozené české fonty.
   Když tak čtu ten článek, tak ho budu muset revidovat. Takže každopádně díky za info.

 6. Dobrý den.
  Právě řeším problém týkající se google fontu Open Sans.
  Na mé stránce jifi.eu mám tento font nastaven v hlavním menu. V Chrome se vše zobrazuje správně, ale ve Firefoxu a IE se špatně zobrazují znaky Ž,Ě,…
  Nevíte, čím by to mohlo být?
  V hlavičce mám nastavené

  • Radomír Panna

   20. 2. 2015 at 11.21

   Dobrý den Jirko. Problém je v tom, že v hlavičce nemáte použito latin-ext, ale pouze latin. Navíc v menu nemáte použit font Open Sans, ale Rajdhani. Btw – odkaz se dá řešit jinak, když tak se ozvěte.

 7. Radek Svoboda

  23. 2. 2015 at 23.09

  Dobrý den, také mám problém s Open sans. Mám nastaveno latin-ext, nicméně v mobilních zařízeních stále nepracuje korektně. Nevíte o nějakém řešení? Děkuji za odpověď.

  • Radomír Panna

   24. 2. 2015 at 6.46

   Dobrý den, bohužel bez zobrazení samotného webu těžko soudit. Zkuste mi poslat web.

 8. Hooprohill96y

  12. 2. 2017 at 15.32

  http://e-simcity.pl/page/20
  Looking for a new or used vehicle might be a difficult approach should you not know what you will be performing. By educating yourself about vehicle purchasing before you go to the dealership, you can make points simpler for yourself. The following advice might help the next shopping vacation become more enjoyable.

  Generally provide a auto technician alongside when buying a brand new automobile. Automobile dealers are well known for offering lemons and you may not desire to be their after that target. Whenever you can not obtain a technician to consider vehicles with you, a minimum of be sure that you have him take a look at ultimate option before you purchase it.

  Know your restrictions. Before you begin shopping for your vehicle or vehicle, make a decision how much you can afford to pay, and stay with it. Don’t forget about to incorporate desire for your calculations. You can expect to pay out close to twenty percent as a down payment too, so prepare yourself.

  Just before visiting a dealer, know which kind of automobile you would like. Investigation most of you alternatives prior to buying to help you determine what works well with your financial allowance and loved ones needs. Do your homework to discover how much you ought to be paying to get a probable vehicle.

  Prior to signing any contract make time to go through each collection, including the fine print. If you have anything outlined that you do not comprehend, tend not to indicator before you receive an response that you just fully grasp. Unsavory salesmen may use an agreement to put many charges which were not discussed.

  When you keep the preceding assistance in mind the very next time that you just go shopping for a car, you may be more prone to get a good offer. Investing in a vehicle lacks as a headache. Simply use the guidelines out of this report and you could receive the vehicle you would like in a very good price.

 9. Offriamo servizi per costruzione siti web

  Cari colleghi,

  Web Studio Paolo Vetlucci offre vi servizi per produzione di siti web moderni.

  realizzazione siti internet professionali il nostro Studio Web effettuato gia piu 7 anni. questo ampio periodo di si acquisito significativa esperienza, che consente di te aiuta a ci affittare fare grandi i progetti.

  Noi creare esclusivamente moderno web site.

  necessario iniziare collaborare con la nostra Azienda per ottenere tutti i vantaggi e verificare la differenza.

  Avanti te tra i i nostri clienti.

  Con i migliori saluti,
  azienda Paolo Vetlucci Ltd.

 10. Hezký den, jste jediná stránka, která řeší stejný problém, který mám.
  Toužím po tomto fontu na můj web: https://fonts.google.com/specimen/Raleway

  Ve znakové sadě řěž atp. nejsou, ale specimen je ukazuje bezproblémově. Na webu (je to tumblr.com) je ale systém zaměňuje za něco systémového. (Teď teda koukám, že tady na tomto webu s tím je taky nějaký problém.
  Co mám přesně vložit. Nic z navrhovaného se mi tam nehodí. Díky moc. martin

 11. Springtime cleaning is certainly not merely commonplace to clear away dust and also gunk. But our team need to have to perform an audit of winter garments. Coming from unneeded traits to eliminate, you need to have to clean and also determine the storage space. Throw out the garbage as well as offer on your own one more guarantee not to spare excessive junk. Well-maintained the walls and ceilings, wash the home windows, permit the spring season in to your home, drive off the inactivity.

  Cleaning in New York City – is actually the provision of concentrated solutions for spring cleansing of premises as well as nearby areas, in addition to keeping cleanliness. The blend of high-grade work as well as cost effective prices is actually a unique attribute that identifies our cleansing firm in the NJ cleaning company market.
  Our slogan: “ The greatest top quality – affordable price!“ and you can be certain of that! In our company, really cost effective costs for all sorts of cleaning company.
  Our company assure you the arrangement of professional cleaning company at a higher level. Specialists knowledgeably grasp the strategies of cleansing with using contemporary sophisticated tools and also focused chemicals. With all this, the costs for our services are much lower than the major cleaning firms.

  Purchasing such a company as “ Springtime Cleansing“ in our provider, you receive the probability of premium cleaning of the nearby area of our home. Our company deliver cleaning where others may certainly not cope. Our company are going to come to you even when you are at the other armageddon and carry out the cleansing at the highest degree. Merely give us a call.

  Maids in my area Manhattan : spring cleaning

 12. AngelinaHiz

  4. 4. 2020 at 10.06

  Hello to all
  In this baffling time, I proclivity you all
  Rise your one’s nearest and friends

 13. Alyosha Alyosha https://adobe.slidingrockcabins.biz/21.html Ruggiero Ricci Louis Persinger No Title

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2024 Timesoft

Autor šablony Anders NorenNahoru ↑